Piękny i zdrowy uśmiech jest marzeniem każdego z nas. Właśnie dlatego ważna jest nie tylko odpowiednia higiena jamy ustnej, ale również regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Czasami jednak zdarza się tak, że mimo odpowiedniej profilaktyki ząb nie nadaje się do leczenia i konieczna jest ekstrakcja. Wówczas ze względów zdrowotnych i estetycznych warto zdecydować się na wstawienie implantu. Jak o niego dbać, aby był trwały?
W jaki sposób samodzielnie dbać o implanty zębowe?
Niektórym Pacjentom błędnie wydaje się, że implanty zębowe nie wymagają tak dokładnej i regularnej higieny co naturalne uzębienie. Nic bardziej mylnego. Osobom, które chcą skorzystać z zabiegów implantologii dentystycznej i odwiedzają nasz gabinet stomatologii w Wałbrzychu, tłumaczymy, że jest to dobrej jakości proteza, która jednak cechuje się mniejszą trwałością niż naturalne uzębienie, dlatego higiena ma ogromny wpływ na jej żywotność.
Jedną z ważniejszych kwestii jest oczywiście szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Sposób mycia nie powinien się różnić od tego sprzed wstawienia implantów. Takie praktyki mają na celu oczywiście nie tylko ochronę zębów Pacjenta przed próchnicą, ale również implantów przed ewentualnymi powikłaniami – brak wystarczającej higieny może przyczynić się do nieprzyjęcia się implantu albo jego utraty.
Znaczenie wizyt u stomatologa
Staranna i regularna higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania trwałości implantów zębowych. Jednak oprócz tego bardzo ważne jest również, aby stawiać się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Właśnie dlatego po założeniu koron na implanty trzeba przynajmniej raz do roku zgłaszać się na wizytę do dentysty.
Oprócz tego konieczne jest też przeprowadzanie zabiegów higienizacyjnych, czyli zdejmowanie płytki nazębnej oraz kamienia. Niemniej ważną kwestią jest dbanie o to, aby naturalne uzębienie Pacjenta pozostawało w dobrej kondycji. Właśnie dlatego do gabinetu stomatologicznego warto stawiać się nie tylko w przypadku odczuwania bólu czy innych dolegliwości, ale również kontrolnie, najlepiej raz na pół roku.