Strona główna » Jakie skutki może nieść niewłaściwie wykonane leczenie kanałowe?
kobieta z bólem zęba

Jakie skutki może nieść niewłaściwie wykonane leczenie kanałowe?

W przypadku zaawansowanych zmian próchniczych konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego. Niezwykle ważne jest, aby przeprowadzane ono było pod okiem doświadczonego stomatologa, który zadba o dokładne oczyszczenie zmienionego chorobowo zęba. Dlaczego jest to tak istotne?

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne pozwala na wyleczenie zaawansowanych zmian próchniczych — bez konieczności ekstrakcji chorego zęba. Rozwój technologii stomatologicznej sprawia, że cały zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a odpowiednio przeprowadzone pozwala zachować zęba przez wiele lat. Zmiany próchnicze atakują zęby stopniowo. Początkowo  powierzchowne zmiany najpierw występują jedynie na zębinie, dopiero nieleczone atakują komorę zęba i kanały wypełnione unerwioną i unaczynioną miazgą. Dalsze pozostawienie zmian bez leczenia doprowadza do rozwinięcia się stanu zapalnego, ostrego bólu i długotrwałą nadwrażliwością na ciepło i zimno.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie endodontyczne rozpoczyna się od podania pacjentowi znieczulenia, potem przystępuje się do oczyszczenia miazgi z komory i kanałów, poszerzenia ich i precyzyjnego zdezynfekowania roztworem podchlorynu sodu. Po sprawdzeniu długości kanałów lekarz opracuje metodę leczenia ściśle dobraną do kształtu kanałów zębowych pacjenta. W następnym kroku odbudowuje się tradycyjnym wypełnieniem, uzupełnieniem protetycznym lub koroną, co da się zweryfikować, wykonując zdjęcie rtg chorobowo zmienionego miejsca.

Czym skutkuje złe oczyszczenie systemu korzeniowego zębów?

W wyniku błędnie przeprowadzonego oczyszczenia systemu korzeniowego zębów może dojść do rozwinięcia się dolegliwości bólowych, a także stanu zapalnego. Do powikłań pozabiegowych wynikających z błędnie przeprowadzonego zabiegu może być obrzęk lub przetoka ropna nad zębem, powstała w wyniku zainfekowania bakteryjnego materiałów starej generacji używanych dawniej w leczeniu endodontycznym.

go to top