Strona główna » Stwardnienie zanikowe boczne – jak spowolnić rozwój choroby?
lekarz trzymający w dłoniach rysunek mózgu

Stwardnienie zanikowe boczne – jak spowolnić rozwój choroby?

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to zdradliwa i przebiegła choroba, która uszkadza centralny i/ lub obwodowy układ nerwowy. Jest to schorzenie, na które nie ma skutecznego lekarstwa — można jedynie spowolnić jej rozwój. Jak to można osiągnąć?

Na czym polega SLA?

SLA  to choroba neurologiczna. Jednym z głównych jej objawów należą zaniki mięśni kończyn, fascykulacje mięśni (drobne skurcze grup włókienek mięśniowych) oraz stopniowa utrata sprawności ruchowej. Zwykle pierwsze objawy można zaobserwować między 50. a 70. rokiem życia. Częściej dotyka ona mężczyzn niż kobiet. Niestety mimo stale prowadzonych badań, nie udało się opracować jednego scenariusza choroby. Cechuje się ona dużą zmiennością objawów oraz zróżnicowanym przebiegiem. Z jednej strony może to być utrata stopniowa sprawności ruchowej, z drugiej strony u innych osób może dochodzić do szybkiego niedowładu kończyn dolnych.

Przyczyny stwardnienia zanikowego bocznego (SLA)

Choć choroba znana jest od dawna, nie da się odpowiedzieć na pytanie co odpowiada za jej występowanie. Podejrzewa się, powstaje ona w wyniku różnego rodzaju immunologicznych schorzeń, działania wolnych rodników tlenowych, działania toksyn lub na skutek infekcji wirusowych. Istnieją przypuszczenia, może mieć też podłoże genetyczne. Poza utratą ruchomości u niektórych pacjentów obserwuje się problemy z mową, przełykaniem, które w ciężkich przypadkach przeistacza się w niewydolność oddechową, nierzadko dochodzi do infekcji płuc. Chorzy dotknięci SLA borykają się z szeregiem schorzeń dodatkowych jak depresja, zaburzenia emocjonalne.

Jak spowolnić objawy SLA?

Leczenie stwardnienia zanikowego bocznego jest wielopłaszczyznowe. Polega na wyhamowaniu objawów chorobowych. Można to osiągnąć poprzez prowadzenie gimnastyki leczniczej, prowadzeniu terapii psychologicznej, czy też indywidualnie opracowanej rehabilitacji oraz personalizowanych ćwiczeniach korekcyjno-ruchowych, w ramach zabiegów fizjoterapeutycznych.

go to top