Strona główna » W jakich sytuacjach wymagane jest wykonanie RTG zęba?
rtg zęba

W jakich sytuacjach wymagane jest wykonanie RTG zęba?

RTG zębów to popularne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które jest skuteczne w ocenie stanów zapalnych uzębienia. RTG zęba jest również zalecane przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, a także przed wykonaniem zabiegów stomatologicznych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, kiedy wymagane jest wykonanie RTG zęba i na czym ono polega. Życzymy udanej lektury.

Na czym polega RTG zęba i gdzie warto je wykonać?

RTG zęba polega na prześwietleniu zęba przy użyciu promieni rentgenowskich. Przed rozpoczęciem badania pacjent musi zdjąć biżuterię i wszelkie metalowe elementy. Następnie zakłada specjalny fartuch, który zabezpiecza ciało przed szkodliwym promieniowaniem rentgenowskim.Kolejny etap to zbliżenie głowy do aparatu RTG i ułożenie jej w odpowiedniej pozycji. Ważne jest też, aby pacjent oparł podbródek na podpórce i zagryzł siekacze na rowku zgryzaka. Następnie specjalista może przystąpić do wykonania zdjęcia rentgenowskiego. RTG zęba jest całkowicie bezbolesne i trwa kilka minut. Ważne jest, aby wykonać je z w specjalistycznym gabinecie, który dysponuje nowoczesnym sprzętem i doświadczonym personelem.

Kiedy warto wykonać RTG zęba?

Wykonanie RTG zęba może okazać się konieczne przed rozpoczęciem leczenia kanałowego. Na podstawie wyników badań stomatolog może sprawnie ocenić stan wskazanego zęba, jego tkanek i korzeni. Co więcej, RTG zębów jest też wskazane przed planowanym leczeniem protetycznym i endodontycznym. Badanie RTG pozwala ocenić, czy pacjent nie ma zmian patologicznych w obrębie wyrostka zębodołowego szczęki. Niekiedy badanie RTG jest wskazane w celach kontrolnych po zakończeniu leczenia lub zabiegu, a także w diagnostyce stanów zapalnych i próchnicy.

go to top