Strona główna » Zdjęcia cefalometryczne

Zdjęcia cefalometryczne

W Vita Centrum wykonujemy zdjęcia cefalometryczne części twarzowej czaszki, dzięki czemu możemy uwidocznić wiele struktur kostnych Pacjenta. Wykorzystujemy zaawansowane technologicznie metody, które umożliwiają wykonanie dokładnej diagnostyki wad ortodontycznych i precyzyjne leczenie ortodontyczne. Tego typu zdjęcia są również chętnie stosowane w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej, ponieważ pozwalają ocenić szerokość górnych dróg oddechowych. Na podstawie tak precyzyjnego badania ortodonci mogą następnie dokonać oceny wieku kostnego Pacjenta i przyczyny występujących wad zgryzu.

Jak przebiega badanie cefalometryczne?

Zdjęcia cefalometryczne wykorzystują promieniowanie RTG, które w tak niewielkich ilościach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia Pacjenta. Badanie przeprowadzane jest za pomocą przystawki, dzięki której głowa Pacjenta jest unieruchomiona. To niezbędne działanie, aby zdjęcie było czytelne i wyraźne. Do tego typu zdjęć nie ma konieczności specjalnych przygotowań. Przed wykonaniem badania w gabinecie należy usunąć wszystkie metalowe przedmioty zlokalizowane w okolicy szyi i głowy – kolczyki, spinki i wisiorki.

Na czas badania Pacjentowi zakłada się fartuch ochronny, który ogranicza przenikanie promieniowania do wnętrza ludzkiego ciała. Następnie personel pracowni instruuje Pacjenta, w jaki sposób przebiegnie badanie i pomaga ustawić głowę w odpowiedniej pozycji. Należy pamiętać, żeby w trakcie badania stać nieruchomo i zacisnąć zęby. Trzeba również wcześniej przełknąć ślinę. Głowa Pacjenta umieszczona jest w sieci uchwytów, zakładanych na nasadę nosa i uszy, aby zapewnić stabilność głowy podczas badania.

Zapraszamy do wykonania zdjęć cefalometrycznych w Vita Centrum. Nasi specjaliści i najnowszy sprzęt do diagnostyki pozwolą szybko i sprawnie wykonać badanie.

go to top