Strona główna » Badania USG

Badania USG

Wśród wielu różnych badań diagnostycznych jednym z najczęściej wykonywanych jest ultrasonografia. Badanie USG pozwala na wykrycie wielu stanów chorobowych w organizmie, a do tego może być wiele razy powtarzane.

Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, dzięki któremu możemy zobaczyć wielkość oraz kształt narządów wewnętrznych. Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań, które wykonuje się w celach diagnostycznych, między innymi po to, by ocenić stan pacjenta i podjąć decyzje na temat dalszego leczenia lub profilaktyki.

Ultrasonografia opiera się na falach akustycznych o wysokiej częstotliwości. Choć ludzkie ucho nie może ich usłyszeć, mają one zdolność przenikania komórek naszego organizmu, ale nie działają na nie niekorzystnie, jak na przykład promienie rentgenowskie. Obraz badanego narządu wyświetlany jest na monitorze. Aby przewodzenie impulsów było łatwiejsze, fragment ciała poddawany diagnostyce smaruje się specjalnym żelem.

Znamy wiele różnych rodzajów ultrasonografii, w zależności od tego, jaki fragment organizmu chcemy zobrazować. Najczęściej wykonuje się USG jamy brzusznej, piersi, tarczycy, węzłów chłonnych, serca (tzw. echo serca), ślinianek, stawu kolanowego lub ramiennego i wiele innych.

Istnieje wiele różnych wskazań do wykonania ultrasonografii. Najczęstszą przyczyną wykonywania badania USG jest diagnostyka rozmaitych zmian chorobowych i wykrycie guzów, zmian pourazowych czy torbieli. Oprócz tego badanie ultrasonograficzne przeprowadza się także po to, by sprawdzić, jakie nastąpiły rezultaty leczenia i czy kolejne kroki muszą opierać się na dalszym leczeniu, czy wystarczą działania profilaktyczne.

Jak przygotować się do badania

Badanie ultrasonograficzne może pomóc wykryć wiele zmian w organizmie. Aby jednak można było przeprowadzić je w pełni sprawnie, konieczne jest przestrzeganie kilku reguł. Przygotowanie do badania wygląda różnie w zależności od miejsca, które będzie w trakcie badania obrazowane. W przypadku USG jamy brzusznej przede wszystkim zapomnijmy o paleniu tuż przed badaniem, gdyż dym może niekorzystnie wpłynąć na wynik badania lub po prostu zniekształcić obraz. Pamiętajmy także, by nie tylko w dniu badania, ale także na kilka dni przed nim zrezygnować z ciężkostrawnych pokarmów, ponieważ wywołują one gazy, które podobnie jak dym mogą zniekształcać powstały obraz. Najlepiej więc do badania być na czczo oraz pamiętać o tym, by mniej więcej godzinę przed badaniem wypić litr niegazowanej wody mineralnej, tak aby podczas badania pęcherz był pełny.

Przeciwwskazania

Badanie ultrasonograficzne jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych badań, dlatego nie istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Nie zaleca się jednak wykonywania badań USG w miejscach otwartych ran, oparzeń, a także urazów kości. Przeciwwskazanie stanowić może także złamanie, które zostało świeżo zamknięte, ze względu na to, że badanie przeprowadzane na takiej części ciała może powodować ból.

go to top